Przedstawiamy Koło Naukowe Robotyków PW – partnera naszych projektów

Koło Naukowe Robotyków jest organizacją studencką, która działa przy wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Konstruuje roboty mobilne, ale działalność członków Koła nie ogranicza się do tylko jednej dziedziny robotyki. Do największych projektów należą robot podwodny “Okoń”, robot humanoidalny “Melson”, samochód autonomiczny “Selfie” i łazik marsjański “HAL-062”. Koło Naukowe buduje również roboty balansujące – najpopularniejszy z nich, “Leon”, balansuje na piłce. Projekty Robotyków, biorą udział w zawodach międzynarodowych i zajmują w nich czołowe miejsca.

Roboty powstają w Kole od zera. Studenci sami konstruują i składają elementy mechaniczne, projektują i lutują płytki PCB a także programują algorytmy autonomii.

Od kilku lat Koło Naukowe prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży z zakresu budowy prostych robotów mobilnych.

„Naszym sztandarowym projektem są warsztaty z budowy linefollowerów czyli robotów, które samodzielnie jeżdżą po narysowanej na macie linii. Uczestnicy mają okazję złożyć elementy wykonane w technice druku 3D, zainstalować czujniki, wpiąć je do odpowiednich wyjść na gotowych płytkach elektronicznych i poznać zasady działania programu, który steruje robotem. Zajęcia są profilowane do wieku uczestników. Przy zajęciach dla młodszych dzieci większy nacisk kładziemy na składanie części mechanicznych i elektronicznych a o zasadach integracji poszczególnych modułów uczestnicy dowiadują się z prezentacji. Starsi natomiast, poza złożeniem robota, mogą spróbować programowania pod okiem prowadzących zajęcia studentów PW.

W tym roku zaczynamy budowę nowych robotów sumo, które także w przeciągu kilku miesięcy pojawią się jako część naszych kursów. Podobnie jak w przypadku linefollowerów będzie można je składać i programować. Ich testowanie będzie na pewno bardziej emocjonujące ze względu na fakt, że roboty będą „walczyły” ze sobą na ringu w kształcie koła. Wygra ten lepiej zaprogramowany i złożony, co jest dodatkową zachętą dla uczestników warsztatów. W tym projekcie trzeba faktycznie rozumieć wykonywane czynności a kreatywne rozwiązania dają przewagę drużynom podczas rywalizacji na ringu.

Uczestnicy naszych warsztatów poznają podstawowe pojęcia związane z robotyką. Dowiadują się na co zwracać uwagę przy tworzeniu własnych robotów, zarówno pod względem rozwiązań mechanicznych, elektronicznych jak i programistycznych. Uczą się także pracować w grupie i realizować własne zadania, dzięki czemu korzysta cały zespół. Mając styczność z przetestowanymi projektami i ze studentami mogą bezboleśnie i z zaciekawieniem rozpocząć swoją przygodę z drukiem 3D albo programowaniem. Uczniowie na warsztatach mogą także natknąć się na problemy, które świetnie obrazują przydatność nauk ścisłych takich jak matematyka lub fizyka. Studenci przedstawiają także analogie jakie istnieją między prostymi robotami składanymi na zajęciach a zaawansowanymi konstrukcjami, które pojawiają się np. w Kole Robotyków albo w zastosowaniach komercyjnych.

Do naszych warsztatów możemy załączyć także krótkie prezentacje na temat projektów, które powstają w Kole i wyjeżdżają razem z ich twórcami na zawody międzynarodowe. Jest to okazja na uzyskanie informacji z pierwszej ręki na temat robotyki od jej pasjonatów, którzy mają w tej dziedzinie niemałe osiągnięcia” – Damian Mucha, Koło Naukowe Robotyków, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Politechnika Warszawska

W nowoczesnej edukacji nie może zabraknąć zajęć z robotyki, która wprowadza uczniów w świat praktycznego zastosowania nauk ścisłych, zaznajamia z technologiami programowaniem. Dlatego z ogromną przyjemnością witamy Koło Naukowe Robotyków Politechniki Warszawskiej wśród partnerów merytorycznych przygotowujących razem z nami programy edukacyjne.